Ide írhatod a honlap főcímét, ami legfeljebb 75 karakter lehet!

Ide írhatod maximum 250 karakter hosszúságban a honlap leírását ill. szlogenjét. A leírás fontos a weboldal látogatottá tételében, ezért érdemes jól megszövegezni.

A középszintű érettségi vizsga rejtélyei

Mindenki, aki érettségi vizsgát szeretne tenni valamilyen tantárgyból, előbb-utóbb szembe találja magát az érettségi követelmény rendszerrel. Egy kilencedik osztályos tanuló talán még nem gondolkodik ezen annyit, azonban egy 12. osztályos diák már elég gyakran teszi fel magának a kérdést: mégis mily módon zajlik ez a megmérettetés? Mit kell tudni az érettségi vizsgára? Egyáltalán, milyen tantárgyakból kell vizsgázni, mily módon zajlik a pontszámítás a gyakorlatban? Ezek a kérdések nagyon érdekfeszítőek.

Ki határozza meg az érettségi feladatsorokat?

Legyen szó akár általános iskolai feladatokról, közép-illetve emelt szintű érettségiről, mindig az Oktatási Hivatal állítja össze a feladatsorokat. Ennek az az oka, hogy központosítani kell a vizsgákat, ami hatalmas felelősséggel jár, és rengeteg szervezéssel. A feladatokat egy erre kitalált bizottság állítja össze, de még ők sem tudják előre, hogy pontosan melyik feladatok lesznek beválogatva a feladatsorok közé.

Miképp történik pontosan a középszintű érettségi?

A középszintű érettségi lényege, hogy számot adunk a tudásunkról. Minden diáknak kötelező érettségi vizsgát tennie olyan tantárgyakból, amiket az oktatási minisztérium kötelezően előír egy érettségiző diák számára. Mik ezek pontosan? Lássunk néhány példát ezek közül! Ezek azok a tantárgyak, amikből minimum középszintű érettségi vizsgát kell tenni.

  • Idegen nyelv (főleg német, spanyol, angol)
  • Egy természettudományos tantárgy (biológia, kémia, fizika vagy informatika)
  • Magyar
  • Egy idegen nyelv (a legtöbbször angol, német, spanyol, francia)

Milyen témák a leggyakoribbak ezen a megmérettetésen?

Bizony-bizony, rengeteg olyan különböző témakör van, ami rendkívül gyakran jelenik meg az érettségi vizsgán, mondhatni, évről évre visszatér valamilyen formában – például nagyon gyakran szóbeli tétel, vagy az írásbelin téma. Ha egy rövid felsorolást szeretnénk bemutatni, akkor az alábbiakról lehetne szólni.

Helyesírás. Te például tudsz helyesen írni? Külön, vagy egybe? Miképp kell a dátumokat helyesen írni, vagy a számokat? Egyáltalán nem mindegy! Mi vonatkozik a szótagolásra? Na és a tulajdonnevekre?

Rómeó és Júlia. Talán az egyik legsikeresebb irodalmi remekmű melyet valaha megírtak. Rengeteg film, színpadi játék alapját adja Rómeó és Júlia, nagyon sokan meg is zenésítették annak idején.

Szavak. Valójában a Himnusz mellett ez az egyik legismertebb nemzeti versünk. Akkoriban először Egressy Béni zenésítette meg, és a Pesti Hírlap is lehozta.

Ady Endre. Tanulmányait az eszentmiklósi iskolában kezdte, különböző tulajdonságokkal és adottságokkal jött a világra. A szülei középiskolába akarták őt vinni, ezért megfelelő támogatást kapott ott.

József Attila. Ő az egyik olyan költőnk, akit öngyilkossággal vádoltak, azonban ezt mind a mai napig nem sikerült tisztázni. Egyaránt tanult Bécsben, a Sorbonnen és Párizsban is, így nagyon művelt volt.

Arany János. Az elveszett alkotmány eposzával robbant be a magyar köztudatba. Miután a Kisfaludy Társaság igazgatójává választották, élete nagy fordulópontra jutott, amikor Pestre költözött.

Pál Utcai Fiúk. Milyen lehetett szerinted az a pillanat, amikor Nemecsek Ernő, és Geréb Dezső összevitatkozott? Ez az, amit egyikünk sem szeretne élőben megélni és látni, hogy ez megtörtént.

Százalékszámítás. A százalékszámítás minden hallgató rémálma. Ne felejtsük el azonban, hogy ez még a mindennapi életben is nagyon fontos lehet. Például kedvezmények vagy promóciók esetén a százalékszámítás nagyon gyakran felmerül koncepcióként.

Prímszámok. A prímek mindig is a legérdekesebb számok közé tartoztak. Pontosan hány osztója van egy prímszámnak? Mennyi lehet egy prímszám osztóinak az összege? Hány prím létezik egyáltalán?

Másodfokú egyenlet. Miben tér el a másodfokú egyenlet a kvadratikus egyenlettől vagy a hatodfokú egyenlettől? Ugyanakkor mi határozza meg pontosan az egyenlet fokszámát?

Rombuszok. A rombusz egy téglalap, amelynek átlói kettévágják egymást, merőlegesek egymásra és egymással szemben levő szögeik azonos méretűek. Nem hiába középpontosan szimmetrikus!

Római számok. A római számok évezredek óta léteznek, nem hiába! Hiszen római számok nélkül elképzelhetetlen az életünk. Vannak olyan számtani műveletek is, amelyeket római számokkal végeznek, tudtad?

Paralelogramma. A paralelogramma ellentétes oldalai mindig párhuzamosak, de különleges esetben lehet rombusz, téglalap vagy négyzet - ez függ a szögek elrendezésétől.

Deltoid. A deltoid egy téglalap, amelyre a következő állítások igazak. Az egyik a szimmetriatengely az átlója, mindegyik szög kisebb, mint 180 fok, az egyik szög nagyobb, mint 180 fok, attól függően, hogy a deltoid konvex vagy konkáv.

Háromszög. A háromszög egy sokkal nehezebb és összetettebb témakör, mint elsőre gondolnánk. De mégis miért? Mert rengeteg féle háromszög létezik. Vannak például egyenlő szárú háromszögek, de vannak tompaszögűek is, vagy éppen szabályosak. A területszámítás is lehet akár problémásabb.

Kurucok. A honfoglalók után ők voltak a történelem legbátrabb harcosai. A rendkívüli terhelések és a magyar felkelés a parasztlázadáshoz vezetett. Sok dal a kurucok idején született.

Trianon. Az első világháborúnak a szomorú következménye volt, hogy Magyarország területének több mint kétharmadát elcsatolták Trianonkor. Hiszen, mi az Antant oldalán harcoltunk a háborúban.

Hódítás. Számos film és könyv rögzíti a magyar honfoglalást. Hihetetlen motívumok jelentek meg a művészetben annak köszönhetően, hogy ezt a bravúrt őseink adták elő.

Mátyás király. Habár ő még nem reneszánsz kori uralkodó volt, a gondolkodásmódja, és a gondolkodási technikája messze megelőzte korát. Rendkívül kemény reformjainak köszönhetően az ország hamar rendbejött, és megállta a helyét az ostrom viharában.

Vitéz János. Petőfi Sándor először akkor alkotta meg a „költői mese” fogalmát, amikor Vitéz János című művét írta meg. Jancsi erősebb volt, mint az összes többi huszár és a törökök ​​együttvéve.

Radnóti Miklós. Rengeteg hazai középiskola viseli ennek a remek költőnek a nevét – és nem is véletlenül! Hiszen, Radnóti Miklós a költészetével különlegesnek számít az összes hazai költő között.

Egri csillagok Gárdonyitól. Képzeld el az alábbi jelenetet. Te fent vagy a vár tetején, és akkora török sereg veszi körbe a várat, hogy nem is látod a végét. A nyílzáporuk elsötétíti az eget.

Horthy Miklós. A híres Horthy-korszak! Nem hiába volt ő a 20. századi magyar történelem egyik igencsak meghatározó alakja. Ő volt Ferenc József szárnysegédje. Igazi keménykezű politikus volt.

Hitler. Hitel az egyik legnagyobb diktátor volt, akit a hátán hordott a Föld. Rengeteg ember életét keserítette meg, és ő okozta a második világháború kirobbanását. Soha nem tudjuk, végül hová kerül.

Periódusos táblázat. Milyen elemek találhatók a természetben? Ezekre válaszol a periódusos rendszer, amelyet eredetileg Mendelejev készített. Nem hiába: benne az atomok tömege is megtalálható.

Nemzeti dal. Petőfi Sándor ezt a verset néhány nappal a forradalom kitörése előtt írta, a mai napig ez az egyik legismertebb irodalmi mű a Himnusszal együtt. Az éneklés minden iskolában kötelező.

Mennyi időd volt az érettségi vizsga megírására?

Ez természetesen az érettségi vizsgától függ, de legtöbbször egy 45 perces feladatot kell megoldani, amely általában szokásos feladatokból áll, és vannak olyan feladatok is, amelyek nagyon nehezek. Van egy esszé a történelem érettségiből is, magyarul érvelő fogalmazást vagy verselemzést kell írni. Matekból középszinten számolós feladatok vannak. 

Lehet emelt szinten is érettségizni, de kinek érdemes?

Aki szeretne több pontot szerezni a felvételin, annak nagyon jó választás lehet emelt szinten érettségi vizsgát tennie. Ennek az az oka, hogy 50 pluszponttal jutalmazza az oktatási rendszer azokat, akik egy elfogadható eredményt képesek ezen a megmérettetésen produkálni. Viszont, többet is kell rá tanulni, általában sokkal nehezebb.

Miképp kell felkészülni erre a nehéz versenyre?

Ha nagyon jó eredményt akarsz elérni az érettségi vizsgán, mondjuk 95-98%, akkor sokat kell tanulnod. Nemcsak lexikailag jónak kell lenni mindennek, de minél előbb meg kell látnod a típusleképezéseket is. Szükség van egy problémamegoldó rutinra is, amelyet természetesen nem mindenki kap meg egyszerre. A titok az, hogy minél többet gyakorolj hétről hétre, és tanulj minél többet.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 10
Tegnapi: 12
Heti: 60
Havi: 287
Össz.: 12 056

Látogatottság növelés
Oldal: A közép szintű matek érettségiről
Ide írhatod a honlap főcímét, ami legfeljebb 75 karakter lehet! - © 2008 - 2024 - vilagerdekessegei.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »