Ide írhatod a honlap főcímét, ami legfeljebb 75 karakter lehet!

Ide írhatod maximum 250 karakter hosszúságban a honlap leírását ill. szlogenjét. A leírás fontos a weboldal látogatottá tételében, ezért érdemes jól megszövegezni.

A fizikai érettségi témákról

A fizika érettségi minden évben feladja a leckét a diákoknak. Egyáltalán nem véletlen, hogy rengeteg ember választja érettségi tantárgynak, hiszen a fizika mind közül az egyik legnépszerűbb választható tantárgy. Hiszen, azok az emberek, akik kifejezetten műszaki pályára készülnek, erre fogják építeni a későbbi tudásukat és tanulmányaikat. De miért jelenthető ki, hogy a fizika érettségi nehezebb mint a többi érettségi tantárgy? Milyen típusfeladatok jönnek elő, és mi az, ami igazán feladja a leckét a diákoknak? Cikkünkben ezekre a kérdésekre keressük a választ.

Mi a fizika érettségi nehézsége?

Természetesen minden érettségi vizsga más és más. Minden típusú vizsgának megvannak a maga nehézségei és egyszerűbb részei: az érettségi feladatsorok nem egyformák. Ugyanez vonatkozik a fizikára is. Ne feledjük azonban, hogy általában a fizikai érettségi a legnehezebb az összes érettségi közül. Hiszen évről évre különösen nehéz feladatok merülnek fel a vizsgán. Ez megfigyelhető például az elektrosztatika területén. De ugyanolyan nehéz feladatok származnak a hidraulikától vagy a hidrosztatikától.

Mit kérdeznek a leggyakrabban?

A fizika érettségi feladatok nagy különbségeket mutatnak. A középiskolai tananyagnak nincs olyan része, amely ne jelenne meg gyakran ezen a vizsgán. Ezért minden bizonnyal érdemes komolyabban elgondolkodni a témák áttekintésén.

Ohm törvénye

Ohm törvénye egy olyan törvényszerűség, melyről bizonyára mindenki hallott már, aki szeretne az egyszerű áramkörök világában elmélyedni. Hogyan működik egy áramköri fogyasztó, miképpen számítható ki az impedancia? Mi a titka a helyes bekötésnek? Hogyan fog az áramerősség alakulni az ellenállás függvényében, és miképpen változnak az értékek, hogy a feszültség megnő?

Transzformátorok

Mit gondolsz, miképpen működik az energetikai távközlés? Hogyan lehet az energiát könnyen átalakítani vagy átvinni egyik áramkörből a másikba? Mennyi a transzformátor vesztesége és hatékonysága a gyakorlatban? Milyen eszközök használják a transzformátorokban az átalakítót? Mit jelentenek az átalakulás és a letranszformáláls fogalmai? Mindezt ismernie kell mindazoknak, akik meg akarják ismerni a transzformátorok fogalmát.

Newton törvényei

Newton törvényei talán a legfontosabb törvények a mai modern fizikában és mechanikában. A diákok egyik kedvenc témaköre, hiszen nagyon könnyen lehet velük számolni és kalkulálni. Newton törvényei nagyon érdekesek mindenkinek, aki ismeri a mechanika világát, és egyáltalán nem egyszerű feladat jól kiszámolni egy komplex testre ható erőhatásokat.

Pascal törvénye

Nem minden ember szereti a folyadékokat vagy áramlást. De nincs olyan hallgató, aki korábban nem szerette volna a Pascal-törvényt. Pascal törvénye az egyik legérdekesebb téma, amely nagyon érdekes lehet mindazok számára, akik elmélyülni szeretnének a hidrosztatika témájában. Talán nem is várnánk, hogy ekkora nyomás nehezedik ránk a tenger mélyén!

Hosszúság

A hossz kifejezhet egy bizonyos távolságot vagy annak meghosszabbítását. Hogyan fejeznéd ki, hány méternyi utazást kellene megtenned otthon, ha az idő is fontos? Az idő és a hosszegység egyaránt fontos mennyiségek mind a fizikában, mind a matematikában.

Sebesség

Sokan megkérdezik, amikor meglátják, hogy versenyautó indul: melyik autó halad a leggyorsabban? Nos, amelyiknek nagyobb a sebessége! v = s / t, ahogy ma mindenki ismeri a képletet. A sebességképlet olyan fogalom, amelyet mindenkinek ismernie kell, aki fizikát szeretne tanulni.

Áramerősség

Az áramerősség az elektrosztatika egyik alapvető fogalma, de sokan még mindig összekeverik a hálózati feszültség fogalmával – még akkor is, ha teljesen különböző két fogalomról lehet beszélni. Ne gondoljuk azt, hogy a fizika érettségizők nem szokták ezt elrontani! Rengetegen márpedig igenis el szokták.

Térfogat

A térfogat a matematikában is egy rendkívül fontos fogalomnak számít, nem csupán a fizikában. Mégis miért? Mi okból mondható el, hogy egy test térfogata annál nagyobb, minél nagyobb a kiterjedése? Hogyan lehet egy szabályos test térfogatát meghatározni?

A víz

A víz azért került bele a fizika érettségi tananyagok közé, mert ez az az anyag, ami a legtöbbször előfordul a Föld felszínén – és ez alapvetően nem is tekinthető véletlennek. A víz alapból cseppfolyós, habár a sűrűsége nem számít kifejezetten magasnak. Előszeretettel használják például reaktorokban.

Fajlagos ellenállás

Mit jelent az ellenállás fogalma? Hogyan függ a fajlagos ellenállás a hőmérséklettől vagy a nyomástól? Mi az ellenállás helyes képlete? Hogyan függ a fajlagos ellenállás az ellenállástól, áramtól vagy feszültségtől?

Idő

Az idő fogalma szorosan összefügg az úttal és a sebességgel. Ennek az az oka, hogy ezek a mennyiségek egymásból számolhatók ki viszonylag könnyedén. Annak idején azt gondolták, hogy az idő egy abszolút mennyiség és fogalom, habár ez az állítás teljesen téves.

Nyomás

A nyomás megadja, hogy egy adott felületre mekkora erőhatás hat. A nyomás mint fogalom nagyon ismert, például a búvárok merüléskor nagyobb nyomást érzékelnek a bőrükön. A nyomás minden egyes bolygón eltérő, vannak olyan bolygók, ahol nagyobb, és vannak, ahol kisebb. A vízoszlopnak is van nyomása, ahogy annak a levesnek is, amit otthon szedünk ki a tálba.

Erő

Az erő fogalmát mindenkinek ismernie kell, aki szeretne a testek erőmechanikájával megismerkednie. Mekkora erővel hat egymásra két test, ha azokat valamilyen módon egymásra helyezzük? Pontosan mekkora súrlódás lép fel kést test között, ha azok egymáshoz érnek? Az erő, mint fogalom nagyon ismert, és a mai mechanika egyik ékköve.

Helyzeti energia

Ha egy testet felemelünk a magasba, akkor annak helyzeti energiája keletkezik majd. A helyzeti energia fogalma mindenkinek ismert kell, hogy legyen, aki ferde hajítás, vagy függőleges hajítással kapcsolatos feladatokat szeretne megoldani az érettségin, vagy a dolgozatban.

Tömeg

A tömeg a tehetetlenség mértéke – szokás mondani. De miért? Miért mondható el, hogy a tömeg kifejezi egy test tehetetlenségét? Mekkora egy test tömege – úgy általában véve? Mekkora mondjuk a Föld tömege, melyen élünk? Miben különbözik a tömeg a súlytól? Hiszen a két fogalom teljesen más, és teljesen eltérőek.

Tehetetlenség törvénye

A tehetetlenség törvénye meghatározza, hogy egy testnek mekkora erőre van szüksége a mozgási állapotának megváltoztatásához, és ez gyakran nem könnyű feladat, mert a mozgás állapota sok mindentől függ.

Hogyan készülhetünk fel igazán hatékonyan?

Mi a sikeres felkészülés titka?

Összefoglalás

A fizika érettségi minden érettségi közül is kiemelkedik. Hiszen, a felkészülés erre a vizsgára specifikus tudást igényel és felkészülést, ami bizony egyáltalán nem könnyű feladat. A fizika érettségin rengeteg olyan feladat van, ami bizony nem számít típusfeladatnak, és ezzel jól feleadja a leckét a készülő diákoknak. Ne csüggedjünk el hát mi sem, ha nem fogunk azonnal eredményeket elérni.

A fizika mindig is az egyik legnehezebb érettségi volt, sok-sok éve. A fizikára való felkészülés nagy kihívást jelent mindazok számára, akik tanulni és fejlődni akarnak. Az összes tantárgy közül a fizikát a legnehezebb megtanulni, mert teljesen eltérő tananyagrészekből áll.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 15
Tegnapi: 14
Heti: 15
Havi: 306
Össz.: 12 075

Látogatottság növelés
Oldal: A fizika érettségiről
Ide írhatod a honlap főcímét, ami legfeljebb 75 karakter lehet! - © 2008 - 2024 - vilagerdekessegei.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »